Tylko właściwie działająca klimatyzacja zapewni skuteczne schłodzenie domu w upalne dni. By jednak działała prawidłowo, cały układ musi być szczelny. Dowiedz się, jak sprawdzić szczelność instalacji klimatyzacyjnej z naszego artykułu!

Jakie są objawy nieszczelności klimatyzacji?

Co może wskazywać na nieszczelność klimatyzacji? Przede wszystkim – wyraźnie niższa wydajność systemu lub wręcz całkowity brak chłodzenia powietrza. To główny symptom awarii, który może pozostać niezauważony, jeśli do awarii dojdzie w okresie, kiedy rzadko korzysta się z klimatyzacji – wczesną wiosną, jesienią czy zimą. Nasuwa się pytanie – czy można w jakiś sposób sprawdzić, czy klimatyzacja jest szczelna nawet poza sezonem?

W jaki sposób można sprawdzić szczelność klimatyzacji w domu?

Jeśli podejrzewasz, że klimatyzacja w Twoim domu może być nieszczelna, możesz to zweryfikować samodzielnie. Jak to zrobić? Na początek najlepiej po prostu przyjrzeć się poszczególnym elementom układu klimatyzacji. Należy dokładnie się im przyjrzeć – na nieszczelność wskazują widoczne ślady korozji i wycieki oleju na instalacji bądź urządzeniu.

Jeśli na pierwszy rzut oka nie widać takich uszkodzeń, warto sprawdzić szczelność klimatyzacji domowym sposobem – wykorzystując środek pieniący. Do tej metody wystarczy woda z mydłem czy płynem do naczyń. Wystarczy nałożyć substancję pieniącą na przewody, węże, złączki, zawory – czyli miejsca, gdzie może wystąpić nieszczelność klimatyzacji. Substancja, pod wpływem wydobywającego się gazu, zacznie się pienić – co wskaże miejsce wycieku.

Kolejne sposoby, umożliwiające wykrywanie nieszczelności, wymagają zastosowania bardziej specjalistycznego sprzętu. Te metody to:

  • wykorzystanie kontrastu, widocznego pod światłem lampy UV – do czynnika roboczego należy wprowadzić środek kontrastowy, dzięki któremu miejsca wycieku będą widoczne w świetle lampy UV i łatwe do wykrycia. Uwaga – w przypadku korzystania z tej metody pomiaru należy pamiętać o założeniu okularów chroniących przed promieniowaniem UV;
  • zastosowanie elektronicznego wykrywacza nieszczelności – ten sprzęt cechuje się wysoką dokładnością pomiarów i pozwala na szybkie sprawdzenie układu i bardzo precyzyjne określenie miejsca, w którym występuje nieszczelność. Urządzenie to jest proste w obsłudze – wystarczy przesuwać głowicę pomiarową wzdłuż przewodów i podzespołów instalacji klimatyzacyjnej – po wykryciu nieszczelności wykrywacz wyda sygnał dźwiękowy informujący o detekcji wycieku.

Wykrywanie wycieków z klimatyzacji i ich naprawa – postaw na pomoc profesjonalistów!

Jeśli podejrzewasz nieszczelności w układzie klimatyzacji i nie masz pewności, czy domowe sposoby będą wystarczająco skuteczne, warto zwrócić się po pomoc fachowców. Podczas sprawdzania szczelności zweryfikują dokładnie cały układ – wraz z przewodami, zaworami, wężykami, złączkami i sprężarką klimatyzacji – a także określą poziom czynnika chłodniczego, którego ubytek wskazuje na wyciek. Ponadto wykonają naprawy, niezbędne do pozbycia się nieszczelności w instalacji oraz uzupełnią ubytki czynnika.

Warto pamiętać, by serwis klimatyzacji wykonywać co najmniej 1 raz w roku jeśli z klimatyzacji korzystasz tylko do chłodzenia – i 2 razy w roku, jeśli wykorzystujesz ją też do grzania. Regularny serwis klimatyzacji gwarantuje sprawność instalacji, a także czyste i zdrowe powietrze w domu!