Modernizacja systemów grzewczych w domach jest jednym z elementów na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do 2050 roku. Zacząć od siebie może każdy, decydując się na montaż pompy ciepła. Rząd przygotował szereg programów dofinansowania, by ułatwić tę decyzję.

Program Czyste Powietrze

Czyste Powietrze” to najpopularniejszy program dofinansowania w Polsce, który koncentruje się m.in. na poprawie jakości powietrza poprzez wymianę starych pieców na nowoczesne rozwiązania grzewcze, takie jak pompy ciepła. W ramach programu domownicy mogą uzyskać nawet do 135 000 zł. Wysokość dotacji zależy od dochodu wnioskodawcy – im jest niższy, tym większe dofinansowanie można otrzymać. Maksymalne kwoty dofinansowania dotyczą projektów łączących termomodernizację budynku i wymianę źródła ciepła. Maksymalne wysokości dofinansowania w zależności od dochodów są następujące:

 • do 66 000 zł – w przypadku rocznego dochodu do 135 000 zł,
 • do 99 000 zł – gdy miesięczny dochód na osobę wynosi do 1894 zł w gospodarstwie wieloosobowym i do 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym,
 • do 135 000 zł – jeśli miesięczny dochód na osobę wynosi do 1090 zł w gospodarstwie wieloosobowym i do 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Ważne jest, że w programie mogą uczestniczyć zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i spółdzielnie mieszkaniowe czy wspólnoty mieszkaniowe.

Program Mój Prąd 5.0

Program Mój Prąd 5.0 to maksymalnie 58 tys. zł dofinansowania – jednak jest to kwota łączna, jaką można przeznaczyć na kilka urządzeń. W przypadku pomp ciepła maksymalnie można otrzymać:

 • 4400 zł w przypadku pomp powietrze/powietrze,
 • 12 600 zł w przypadku pomp powietrze/woda,
 • 19 400 zł w przypadku pomp powietrze/woda o podwyższonej klasie energetycznej,
 • 28 500 zł w przypadku pomp ciepła w gruncie.

Z dofinansowania w ramach programu Mój Prąd 5.0 mogą skorzystać osoby, które:

 • nie korzystały z poprzednich edycji programu,
 • są prosumentami rozliczającymi się w systemie net metering i nie korzystały do tej pory z programu Mój Prąd,
 • rozliczają się z wyprodukowanej energii w systemie net metering i już skorzystały z programu Mój Prąd, ale chcą przejść na system net billing.

Nabór do Mój Prąd 5.0 potrwa do 22.12.2023 roku lub do wyczerpania środków.

Program Moje Ciepło to nawet do 21 tys. zł dofinansowania do pompy ciepła – maksymalnie 30% udziału w kosztach kwalifikowanych (lub maksymalnie 45%, jeśli posiadasz Kartę Dużej Rodziny). Kwota zależy też od rodzaju pompy ciepła i wynosi:

 • do 7000 zł w przypadku pomp powietrze/powietrze,
 • do 7000 zł w przypadku pomp powietrze/woda,
 • do 21 000 zł w przypadku gruntowych pomp ciepła.

Dofinansowanie przysługuje na zakup i montaż pompy ciepła do ogrzewania budynku lub wody użytkowej w nowych domach jednorodzinnych. Nabór wniosków trwa do 31 grudnia 2026 r.

Pozostałe programy, z których możesz uzyskać dofinansowanie

Wymienione wyżej programy są najbardziej rozpoznawalne – jednak to nie jedyny sposób na uzyskanie dofinansowania do pompy ciepła. Warto również zapoznać się z innymi programami, takimi jak m.in.:

 • Ogrzej się z Tauronem – to program skierowany do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, którzy kupią pompę ciepła z oferty Tauronu; program obowiązuje na terenie województwa dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, oraz obszarze obsługiwanym przez Partnera technicznego, który realizuje zlecenie instalacji.
 • Stop Smog – ten program skierowany jest do osób, których nie stać na wymianę pieca na pompę ciepła bądź na termomodernizację domu. Do tej pory realizowany był na terenie takich gmin jak Skawina, Rybnik, Niepołomice, Pszczyna, Sosnowiec, Sucha Beskidzka, Tuchów.
 • Agroenergia – to program dofinansowań do pomp ciepła skierowany do rolników.
 • Energia Plus – to program skierowany do przedsiębiorców (niezależnie od wielkości firmy), którzy chcą zainstalować pompę ciepła czy fotowoltaikę w swojej firmie.

Dofinansowanie do pompy ciepła – podsumowanie

Aby skorzystać z powyższych programów, należy spełnić określone warunki. Najczęściej są to kwestie formalne, takie jak prawo własności do nieruchomości, aktualność dokumentacji technicznej budynku czy brak zaległości wobec Urzędu Skarbowego. Ważne jest również, aby pompa ciepła, na którą chcemy uzyskać dotację, spełniała kryteria technologiczne i ekologiczne określone przez dany program.

Pompy ciepła to przyszłość ogrzewania domów, a rządowe programy dofinansowania mogą znacznie ułatwić podjęcie decyzji o ich instalacji. Warto skorzystać z tej szansy już teraz.