Korzystanie z klimatyzacji w prywatnym mieszkaniu lub domu jest coraz bardziej popularne. Aby jednak dokonać właściwego wyboru spośród dostępnych na rynku klimatyzatorów, warto zapoznać się najpierw z ich działaniem oraz charakterystykami. Co powinno się wiedzieć przed zakupem? Jak wybrać odpowiedni klimatyzator do swojego mieszkania lub domu? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania!

Rodzaje klimatyzatorów – jaki rodzaj klimatyzacji do domu wybrać?

Na rynku znaleźć można wiele rodzajów klimatyzatorów, które z powodzeniem można wykorzystać w mieszkaniach i domach prywatnych. Do najpopularniejszych rozwiązań zalicza się klimatyzatory:

 • ścienne typu split i multisplit,
 • przypodłogowe,
 • kasetonowe,
 • kanałowe.

Najczęściej w domach i mieszkaniach wykorzystywane są klimatyzatory ścienne typu split, złożone z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, przymocowanej na ścianie pod sufitem. W klimatyzatorach typu split jedna jednostka zewnętrzna obsługuje jedną jednostkę zewnętrzną. Jeśli chcemy schładzać kilka pomieszczeń, lepszym rozwiązaniem będzie klimatyzacja typu multisplit. W jej przypadku jedna jednostka zewnętrzna obsługuje kilka jednostek wewnętrznych rozmieszczonych w różnych pomieszczeniach.

Ciekawym rozwiązaniem w przypadku dużych domów z sufitem podwieszanym jest klimatyzator kasetonowy. Tu również najczęściej stosuje się rozwiązania typu split, jednak jednostka wewnętrzna ukryta jest właśnie w podwieszonym suficie. To rozwiązanie znane przede wszystkim z obiektów o dużej powierzchni, jak biura czy magazyny, można jednak stosować je też w dużych domach. Modele kanałowe to rozwiązanie zapewniające nawiew ze ściany lub sufitu w przypadku, gdy w pomieszczeniu nie ma miejsca na klasyczną jednostkę wewnętrzną. Modele przypodłogowe to również popularne rozwiązanie w przypadku braku możliwości montażu jednostki wewnętrznej na ścianie pod sufitem – z tą różnicą, że, jak sama nazwa wskazuje, montuje się je przy podłodze.

A może klimatyzator przenośny? Jest to swego rodzaju półśrodek – tańszy, nie wymagający montażu, ale jednak mniej efektywny i zużywający sporo energii elektrycznej. Tego rodzaju klimatyzacja ma mniejszą skuteczność chłodzenia, pracuje stosunkowo głośno i mimo możliwości przenoszenia z pomieszczenia do pomieszczenia jest mniej wygodna w użytkowaniu, niż urządzenie split. To z pewnością lepszy wybór klimatyzacji w domu – w przypadku mieszkań może jednak zdarzyć się, że klimatyzator przenośny jest jedyną opcją na schłodzenie – poza wentylatorem – jaką mamy, ze względu na wymagania spółdzielni czy brak miejsca na montaż jednostki zewnętrznej.

Jakie parametry powinna mieć właściwa klimatyzacja do mieszkania lub domu?

Na co zwrócić uwagę, wybierając klimatyzację do mieszkania w bloku lub domu jednorodzinnego? Przede wszystkim na efektywność urządzenia. W przypadku klimatyzatorów interesuje nas:

  • klasa energetyczna – najlepiej celować w urządzenia o klasie A+++, które będą zużywały najmniej prądu,
  • sprawność energetyczna urządzeń chłodniczych (SEER) – określa ona sezonową ocenę efektywności energetycznej, mierzoną w trybie chłodzenia i grzania (SCOP). Najlepsze modele klimatyzatorów osiągają wartość 8,5.

  Innym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest moc urządzenia. W przypadku mieszkania o powierzchni 40 mkw. wystarczający będzie klimatyzator o mocy ok. 3 kW. Do większych mieszkań, o powierzchni 60-70 mkw. lepiej wybrać urządzenie o mocy 7 kW, z kolei w domu mającym ok. 100 mkw. należy zastosować klimatyzator o mocy co najmniej 10 kW.

  Nie masz pewności, jakie urządzenie klimatyzacyjne będzie optymalne w Twoim przypadku? Zapraszamy do kontaktu – w ramach naszej oferty montażu klimatyzacji dopasujemy indywidualnie klimatyzator do Twojego domu do mieszkania – tak, by gwarantował komfort użytkowania przy jednoczesnej wysokiej wydajności i efektywności pracy.

  Ile kosztuje klimatyzacja do mieszkania i domu? Koszt urządzenia i montażu klimatyzacji do domu

  By kupić odpowiedniej klasy klimatyzator należy dysponować budżetem wynoszącym co najmniej od 3000 do 4000 zł. Ceny poszczególnych typów klimatyzatorów są bardzo różne. Można kupić ścienno-sufitowy klimatyzator typu on/off za zaledwie 1000 zł, ale ci, którzy chcą korzystać z bardziej zaawansowanych funkcji oferowanych przez klimatyzatory wykonane w technologii inwerterowej, będą musieli zapłacić co najmniej dwukrotnie więcej. Wybierając jeszcze droższe rozwiązania, takie jak klimatyzator przypodłogowy (kosztujący od 3500 zł do 7000 zł) lub klimatyzator kasetonowy (kosztujący od 4000 zł do 9000 zł), musimy zadecydować, jakie funkcje są dla nas najważniejsze. Warto zauważyć, że ostateczna cena klimatyzatora zależy od mocy i funkcjonalności modelu, a nie tylko od producenta.

  Należy również mieć na uwadze, że do ceny urządzenia należy doliczyć również koszt jego montażu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, montażem klimatyzacji mogą zajmować się wyłącznie osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. Chcesz wiedzieć, ile będzie kosztować zamontowanie klimatyzacji w Twoim mieszkaniu lub domu? Zapraszamy do kontaktu!

  Czyszczenie klimatyzacji do domu lub mieszkania

  Zakup i montaż klimatyzacji to nie wszystko. Ważne jest również odpowiednie dbanie o instalację – jej regularne czyszczenie, odgrzybianie i uzupełnianie czynnika chłodniczego. Dzięki cyklicznym działaniom serwisowym, klimatyzacja będzie w doskonałym stanie. Ponadto czyszczenie zapobiega powstawaniu oraz rozwojowi drobnoustrojów, które są szkodliwe dla zdrowia. Serwis klimatyzacji warto wykonywać co najmniej raz w roku – optymalnie jednak wykonywać go dwa razy, przed sezonem oraz po jego zakończeniu.

  Jeśli szukasz firmy, zajmującej się przeglądami i serwisowaniem klimatyzacji na Śląsku zapraszamy do kontaktu!

  Ile prądu zużywa klimatyzacja w mieszkaniu i w domu?

  Średnia moc chłodnicza klimatyzatorów dobrej klasy wynosi około 1,1 kW przy mocy urządzenia 3,5 kW – a więc średnia moc chłodnicza przeważnie osiąga wartość około 3 razy mniejszą niż moc urządzenia. Warto zauważyć, że dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii są one rzadko wykorzystywane w pełnej mocy, a zużycie prądu podczas codziennego użytkowania wynosi zazwyczaj od 0,3 do 0,8 kWh.

  Czy potrzebna jest zgoda na zamontowanie klimatyzatora w mieszkaniu w bloku?

  Zanim zainwestujesz w klimatyzację w mieszkaniu w bloku musisz dopełnić pewnych formalności. Przede wszystkim potrzebna jest zgoda od spółdzielni, wspólnoty lub właściciela budynku. Taka zgoda jest wymagana dla klimatyzatorów split, które składają się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Przeważnie nie ma problemów z uzyskaniem zgody na montaż jednostki zewnętrznej na balkonie. Problematyczne może być jednak uzyskanie pozwolenia na montaż klimatyzatora na dachu lub elewacji budynku. Ciężko będzie również zdobyć pozwolenie na jednostkę zewnętrzną, jeśli masz zamiar zamontować ją na elewacji budynku wpisanego do rejestru zabytków. Mimo wszystko – warto spróbować uzyskać takie zezwolenie. Pod żadnym pozorem nie należy samowolnie instalować klimatyzacji, bez pozwolenia – skończy się to nakazem demontażu.